Kilka słów o mnie

Rafał

Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Urodziłem się 17 stycznia 1972 r. w Warszawie. Dorastałem na warszawskiej Starówce, mój dom rodzinny łączył dwie tradycje – warszawską po Mamie i krakowską, po moim Ojcu, pianiście i kompozytorze jazzowym Andrzeju Trzaskowskim. Moja podstawówka mieściła się na Nowym Mieście, liceum też wybrałem w Śródmieściu – skończyłem XI LO im. Mikołaja Reja. Uczyłem się także w Australii i w Stanach w liceum Cranbrook-Kingswood w Michigan.

Ukończyłem dwa kierunki na Uniwersytecie Warszawski, stosunki międzynarodowe, z których uzyskałem dyplom z wyróżnieniem oraz filologię angielską. Później zacząłem się specjalizować w Unii Europejskiej, m.in. w Kolegium Europejskim w Natolinie, w końcu broniąc doktorat na UW na podstawie pracy pt. Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej.

Swoją karierę zawodową rozpocząłem jako ekspert ds. UE, wpierw w Urzędzie ds. Integracji Europejskiej a następnie w Parlamencie Europejskim, oraz wykładowca akademicki. Z tego ostatniego zajęcia nie zrezygnowałem do dzisiaj.

Moja przygoda

z polityką

Moja przygoda z polityką zaczęła się już w liceum, kiedy przed wyborami 1989 r. zgłosiłem się jako tłumacz-wolontariusz w biurze warszawskiego Komitetu Obywatelskiego w kawiarni Niespodzianka. Moim zadaniem było wieszanie plakatów, dystrybucja gazet, ale także opieka nad wizytującymi stolicę zagranicznymi gośćmi.

Zawsze chciałem naprawiać otaczającą nas rzeczywistość, dlatego po latach pracy jako ekspert i doradca ds. UE postanowiłem stanąć w wyborach.

W 2009 r. mieszkanki i mieszkańcy Warszawy oraz okolic wybrali mnie jako swojego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim. W Brukseli zajmowałem się unijnymi traktatami, budżetem oraz agendą cyfrową. Za ten ostatni obszar stałem się bezpośrednio odpowiedzialny w Polsce, gdy Donald Tusk powołał mnie w 2013 r. do swojego rządu na ministra ds. cyfryzacji i administracji, a więc odpowiedzialnego także za kontakt rządu z samorządami.

Następnie znów reprezentowałem Polskę w Brukseli, pełniąc w latach 2014-2015 funkcję ministra ds. europejskich w rządzie Ewy Kopacz. Dalsze doświadczenie w polityce zdobywałem jako poseł w Sejmie VIII, tym razem reprezentując Kraków i okolice.

Rafał Trzaskowski
Cień
Rafał Trzaskowski
Cień

Prezydent

Warszawy

Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy zaufali mi ponownie w 2018 r. powierzając w wyborach urząd Prezydenta m.st. Warszawy.

W 2015 r. zaczął się okres niszczycielskich dla polskiego państwa i jego obywateli rządów PiS, łamania praworządności i ograniczania praw Polek i Polaków. Dlatego w 2020 r. podjąłem bardzo trudne wyzwanie jakim było ubieganie się w nierównej walce o urząd Prezydenta RP. Wybory te zostały przez demokratyczną opozycję przegrane, ale uwolniły w Polsce ogrom pozytywnej energii, która pozwoliła odsunąć PiS od władzy 3 lata później.

Koalicja Obywatelska

Zmieniajmy nasze miasto

na lepsze

Teraz ponownie ubiegam się o urząd Prezydenta m.st. Warszawy, mojego miasta, które chcę dalej zmieniać na lepsze.
Prywatnie jestem mężem Gosi, tatą Oli i Stasia. Ola studiuje w Warszawie. Staś jest w liceum.
Oboje bardzo dzielni – przeszli trudy publicznej edukacji za poprzedniej władzy.
Mieszkamy z psem Bąblem na warszawskim Ursynowie.

Koalicja Obywatelska