Warszawianki

i Warszawiacy

Pięć lat temu wybraliście mnie na urząd prezydenta Warszawy. Obiecałem Wam, że moim głównym celem będzie stopniowa przemiana Warszawy z miasta, które przyciąga rynkiem pracy i dynamicznym, ale nieco męczącym tempem życia, w stronę miasta stawiającego na jakość i wygodę życia.

Bo w centrum każdej dobrej polityki miejskiej jesteście Wy i Wasze potrzeby. A w tak różnorodnym mieście jak stolica potrzeb jest tyle, ile mieszkanek i mieszkańców, czyli Was.

Wiem o tym, bo jest także moja Warszawa. Tu się urodziłem, dorastałem i pracowałem. Tu mieszkam z żoną i dziećmi. Jestem dumny z tego, że jako warszawiak mam zaszczyt piastować najwyższy urząd, który moje ukochane miasto może zaoferować swojemu mieszkańcowi.

Warszawa jest miastem pełnym energii, otwartym na przyszłość, ale też pełnym szacunku dla własnej bolesnej przeszłości. Dlatego z takim zaangażowaniem nie tylko obchodzimy rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego, ale codziennie troszczymy się o nasze bohaterki i bohaterów.

Miastem, w którym seniorki i seniorzy znajdą spokój, bezpieczeństwo i dostęp do miejskich placówek zdrowia. W którym warszawskie rodziny mogą korzystać nie tylko z najlepszej w Polsce oferty szpitali położniczych, edukacji, od żłobka po uczelnie wyższe, ale także zielonych placów zabaw i boisk, kin, teatrów i domów kultury.

Miastem, które uwodzi młodych swoją dynamiką, możliwościami i największą w Polsce ofertą spędzania wolnego czasu.

Miastem, w którym mieszkańcy „z dziada pradziada” są dumni z jego rozwoju, o którym marzył Stefan Starzyński czy urbaniści pierwszych lat powojnia, planujący odbudowę stolicy z gruzów, wierni idei miasta wygodnego i bliskiego ludziom.

Rafał Trzaskowski
Cień
Rafał Trzaskowski
Cień

Nasza stolica jest miastem, w którym przyjezdni są mile witani. Warszawa zawsze przyciągała ludzi ambitnych, pracowitych, marzących o lepszym życiu. Dzisiaj dołączają do nich także ci, którzy szukają otwartości i akceptacji dla siebie i swoich bliskich.

A wszystko to dzieje się w mieście bezpiecznym, pełnym parków i skwerów, w którym działa jeden z najlepszych i najtańszych transportów publicznych w Europie. Tak, Warszawa jest jednym z tych miast w Europie, w którym jakość życia poprawiła się najbardziej. I nie jest to moja opinia, lecz Komisji Europejskiej, która zrobiła badania w 83 europejskich miastach

Warszawa została także uznana za najlepsze wśród dużych miast Europy Środkowo-Wschodniej w tegorocznej edycji uznanego rankingu Financial Times „European Cities & Regions of the Future”. W głównym zestawieniu zajęła 4. Miejsce. Wyprzedziły nas tylko Londyn, Amsterdam i Dublin. Za Warszawą znalazły się m.in. Paryż, Berlin i Barcelona. A w kategorii „Przyjazność biznesowa” Warszawa zajęła 2. miejsce tylko za Londynem.

To wszystko Wasza zasługa. Bo to ciężka praca i sukcesy mieszkanek i mieszkańców tworzą sukces Warszawy.

Proszę Was o

2 rzeczy

Wiem, że wielu z Was może mieć poczucie niedosytu, że nie wszystkie moje obietnice udało się jeszcze zrealizować. Rozumiem to. Ale proszę Was o dwie rzeczy.

1

O spojrzenie na 100 projektów, które już zrealizowaliśmy, do których jeszcze w tym roku dojdą kolejne oddawane inwestycje: nowy most, tramwaj do Wilanowa i na Kasprzaka, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, nowa Chmielna – część Nowego Centrum Warszawy – i największa inwestycja komunalna w tej części Europy: spalarnia na Targówku. 

2

Druga prośba dotyczy tego, abyście przypomnieli sobie, jak trudne także dla Was było te ostatnie sześć lat: od pandemii, przez agresję Rosji w Ukrainie i milionową falę uchodźców, po osiem lat rządów PiS, które zabierało Wam pieniądze, abyśmy mogli inwestować w Wasze miasto.

To wszystko opóźniło, a czasami nawet pokrzyżowało część moich zobowiązań. Ale zawsze robiliśmy wszystko, aby problemy, z którymi przyszło nam się zmagać, miały jak najmniejszy wpływ na funkcjonowanie miasta i jakość Waszego życia. I moim zdaniem udało się nam wspólnie.

A dalej?

Przyszłość zależy od Was

7 kwietnia oddacie swój głos. Chciałbym, abyście oddali go na mój pomysł na Warszawę, który będziemy Wam przedstawiać w ciągu nadchodzących tygodni. Konkretny i skierowany w przyszłość.

Jeszcze raz zagłosujcie za dalszą, konsekwentną przebudową Warszawy w stronę miasta przyjaznego mieszkańcom, otwartego, dynamicznego, wyznaczającego trendy dla innych europejskich miast. Miasta, w którym chcielibyście żyć, z którego będziecie dumni. Wy i Wasze rodziny.

Koalicja Obywatelska